Duel: Koss Porta Pro vs. Sennheiser CX 300

Po nezbytném teoretickém úvodu se konečně dostávám k praktičtějšímu tématu: Rozhodl jsem se otestovat a navzájem porovnat dva nejpopulárnější zástupce svých kategorií: Koss Porta Pro jsou bezpochyby nejúspěšnější sluchátka současnosti. Sennheiser CX300 jsou velmi oblíbená špuntová sluchátka za přibližně stejnou cenu.  Test probíhal jeden den, kdy jsem sluchátka střídavě poslouchal na zařízení iAudio D2 (po předchozí mnohaleté zkušenosti s oběma modely). Poslouchal jsem hudbu různých žánrů, samozřejmě ve formátu FLAC. Nejsoustředěnější testy proběhly na nahrávce Pink Floyd – Echoes (The best of) a fantastickém rockovém albu Nick Cave – Henry’s Dream.

Familiérní Koss Porta Pro

Familiérní Koss Porta Pro

Sluchátka Koss Porta Pro jsou skutečnou klasikou. Zná je asi každý. Rovněž si troufám tvrdit, že téměř každý, kdo se zajímá o kvalitní zvuk a vlastní přenosný hudební přehrávač tato sluchátka někdy slyšel. Sluchátka se často používají jako referenční při různých testech a i já je použiju v zásadě stejným způsobem.

Jedná se o přenosná otevřená sluchátka, s velmi lehkým hlavovým mostem, regulací přítlaku na ucho a především s velmi dobrým zvukem ve své cenové kategorii.  Sluchátka velice dobře znám, protže jsem je v minulosti dlouhá léta vlastil. Před x lety byly naprostou bombou – stály 2400kč a zvukově se jim v této ceně nerovnalo skutečně nic. Sluchátka se v nezměněné podobě vyrábějí již 23 roků! Dle mého názoru se jedná o jedny z nejpohodlnějších sluchátek na trhu vůbec (bez ohledu na cenovou relaci). Na uších je téměř necítíte ani při dlouhodobém poslechu díky regulaci přítlaku. Kablík je stanadardní, ovšem je známo, že nepatří mezi ty nejtrvanlivější…

Sennheiser CX300

Sennheiser CX300

CX300 jsou nejklasičtější špunty, jaké si dokážete představit. Je to také dáno tím, že spousta jiných značek tento úspěšný výrobek napodobuje a na trhu je tak mnoho na pohled úplně stejných výrobků.  Dodávají se s klasickými gumovými náušníky ve třech velikostech. Zvukově jsou identická se svými dražšími sourozenci CX400 a CX500, od kterých se liší pouze příslušenstvím. Kvalita kablíku i jacku je od pohledu výrazně kvalitnější než u Porta Pro a bezpochyby snese horší zacházení bez jakékoli závady.

Přímé zvukové srovnání
Zvuk Porta Pro je všem dobře známý. Hutný spodek, na první poslech nikde nic nepřebývá. Stejně tak perfektně pohodlně, jako sedí na hlavě, zní i jejich zvuk – je velice příjemný a líbivý. Celkový dojem je velmi soft – měkký zuvk. Sluchátka mají téměř ideální zvukový charakter pro nenáročného posluchače či nenáročný poslech. Při podrobnějším poslechu si však člověk všimne mírně rozplizlých detailů. Skutečně v záplavě teplých, měkkých basů jsou výrazné PinkFloydí střední a vyšší zvuky k dohledání leda pod lupou… Všechny ostré hrany jsou jakoby opracovány do kulatého a měkkého tvaru (za výrazné pomoci basů), což je zpočátku opravdu příjemné. Po delším a soustředěném poslechu začne ovšem výrazná basová linka lézt mírně na nervy a zvuk může začít být i nepříjemným – naprosto iritující mi po delší době příjde neustálé „hučení“ těchto sluchátek i u takových nástrojů, jako např. klavír. Tahle výtka se ale týká soustředěného poslechu, nikoli tiché hudby na pozadí (tam je naopak příjemné, že spousta detailů se do měkkých basů schová a neruší).

Celkový dojem je příjemný zejména u nahrávek, které člověk nemá velmi dobře naposlouchány na kvalitnější aparatuře. Avšak pokud člověk nahrávku dobře zná, nelze se zbavit nutkavého pocitu, že hudba není kompletní. Sluchátka si poměrně hodně vymýšlí, takže nejsou vhodná pro ctitele věrného zvuku. 

CX300 je trochu problém zpočátku do ucha umístit. Jejich „středová tyčinka“, na kterou se nasazuje silikonový nástavec je bohužel nejtlustší ze všech in-earů, která znám. díky tomu pro tvárnost a měkkost nástavce už nezbývá příliš prostoru. Dodávané špuntíky jsou také ty základní, jednozávojové, které se do ucha dávají velice mělce. Na rozdíl od dražších in-earů, to je velký hadndicap – je sice pravda, že do uší je díky tomu dá opravdu snadno i začátečník, avšak nikdy je tam nedáte 100% perfektně. Poznáte to tak, že i když sluchátka dotlačíte do ucha na maximum, tak po jejich přitlačení rukou se zvuk změní (k lepšímu) (dražší ineary s dlouhým pěnovým či vícezávojovým nástavcem jdou do ucha tak hluboko, že při správném usazení na ně můžete tlačit jak chcete a zvuk se již nijak nemění.

CX300 hrají přibližně na podobné úrovni jako Porta Pro. Stejně jako ony mají poměrně výrazný basový spodek, avšak zřejmě díky menšímu měniči jsou jejich basy rychlejší a tím pádem i méně dunivé a reálnjěší. Zbytek zvukového spektra ze zvuku vystupuje mnohem více než u Porta Pro, což na jednu stranu zaručuje, že v hudbě budete vnímat mnohem větší množství jemných detailů, avšak na druhou stranu se může ostřejší charakter trochu dožadovat pozornosti i když byste se rádi soustředili na něco jiného. Středové pásmo zní (stejně jako u Porta Pro, kde to ovšem není díky jeho utopení v basech tolik slyšitelné) mírně plechově – přesně jak se sluší na nižší cenovou kagegorii.

Závěr
Jednoznačný verdikt je poměrně těžké udělat. Obě sluchátka jsou na velmi podobné úrovni a konečnou volbu by asi každé ucho udělalo jinou. Faktem je, že při stejných financích poskytují CX300 více detailů a hlavně vyváženější zvuk.

Porta Pro jsou hutnější, méně detailnější a díky tomu mají velmi nerušivý charakter. Ve spojení s pohodlným usazením a jednoduchým a rychlým sundáváním a nasazováním se hodí zejména pro poslech hudby na pozadí při práci s počítačem. CX300 jsou naopak mnohem více detailní a ostřejší – díky tomu se hodí spíše na soustředěný poslech. Díky miniaturní hmotnosti jsou navíc jasnou volbou pro jakýkoli pohyb a zejména pro poslech v jakémkoli dopravním prostředku, kam jsou Porta se svou otevřeností naprosto nevhodná.

Z hlediska univerzálnosti a věrnějšího zvuku jako vítěze duelu volím Sennheiser CX300. Jedná se o in-ear s velmi slušným zvukem za nejnižší možnou cenu. Je to dle mého názoru ideální vstupní model pro člověka, který váhá, zda in-ear v uchu nebude vadit a zda mu tento koncept sluchátek bude vyhovovat.

Obě sluchátka jsou za velmi levné peníze neskutečně kvalitní pro běžného smrtelníka (tak kvalitní zvuk možná většina lidí ještě nikdy neslyšela a nic lepšího neuslyší), na druhou stranu však ani jedny kvůli nekvalitním středům a velmi výraznému přebasování nehodí pro náročnějšího posluchače.

Posted on Listopad 5, 2008 at 11:00 by admin · Permalink
In: recenze a testy · Tagged with: , , , ,

Leave a Reply