In-Ear. Co jsou zač?

Ukázka kvalitních peckových sluchátek - bohužel cena cca 4tis kč...
Klasická mušlová (cirum- a supra-aurální) sluchátka jsou dnes spolu s nekvalitními peckovými sluchátky určitě nejrozšířenějším prostředkem osobního poslechu hudby.
Pecková sluchátka se nejčastěji dodávají v balení k os. přehrávačům a valná většina uživatelů u nich zůstane. Jaká škoda! Tato sluchátka jsou zpravidla velmi špatné kvality a i levný přehrávač při investici pár stovek korun do in-earových (špuntových) sluchátek poskytne zukově mnohonásobně lepší potěšení. Chybou ani není to, že přibalená pecková sluchátka jsou příliš nízké kvality, problém je v samotné konstrukci. Aby totiž pecky dosáhly podobné kvality jšako špunty, je potřeba zaplat cca čytyřnásobnou cenu! Zatímco tedy velmi slušně hrající špuntová in-ear sluchátka začínají na 1tis kč, za solidně hrající peckový model je potřeba připlatit cca 4tis. Kč.
Krom výrazně horšího zvuku a často horšího pohodlí je přitom jedinou vlastnotí, která by mohla být považována za výhodu oproti in-earům je nízká izolace okolního hluku. Pecky je tedy vhodnější použít při nebezpečných aktivitách jako pohyb mezi auty, jízda na kole atp… Naopak díky této své vlastnosti jsou pecky naprosto nevhodné pro použití v prostředcích hromadné dopravy, což je dle mého názoru 90% dnešního využití přenosných sluchátek.
Používáte-li tedy pecky, rychle je zahoďte a vyzkoušetjte in-ear sluchátka v hodněnotě cca 1tis kč. Zvukově se posuneto do dosud netušených výšin!
Klasická „velká“ sluchátka se dělí v zásadě na otevřená a uzavřená. Je mezi nimi dosti velký rozdíl. Velice krátce se dá řici, že otevřená sluchátka neizolují od okolního hluku, hrají vemi příjemně, přirozeně, dosti podobně jako reproduktory, jsou velmi pohodlná. Slušně hrající modely začínají již cca na 1tis kč.

Jeden z nejpopulárnějších modelů otevřených sluchátek - všimněte si průzvučné mřížky na velké části mušle
Otevřená konstrukce se díky svým vlastnostem (skvělý zvuk a pohodlí) uplatňuje především u domácích sluchátek. Bohužel ale často také u přenosných modelů (Koss Porta Pro), které svou nulovou izolací potom při použití v dopr. prostředku přispívají k ničení sluchu uživatele nadměrnou hlasitostí.
Sluchátka uzavřená naopak více či méně od okolního hluku izolují (a izolují samozřejmě také okolí od příliš nahlas puštěné hudby), avšak kvůli této izolaci hrají výrazně hůř, než otevřené modely, v přímém rozporu s mírou izolace je míra pohodlí – čím tedy sluchátka lépe izolují, tím tvrdší materiály jsou použity, vyšší přítlak atp – ve výsledku snížené pohodlí. Solidně hrající uzavřené modely začínají na cca 3tis kč, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že ani uzavřený model za 30tis (Stax) nehraje příliš uspokojivě. Zvuk uzavřených sluchátek bohužel často chrakaterizují tzv. „kelímkový efekt“, kdy středové pásmo zní jako z telefonního sluchátka. Ano, uhodli jste – nejsem příznivcem uzavřené konstrukce. Nejen proto, že mám rád praktické věci (čili pohodlí je pro mě důležité), ale také proto, že jsem ještě nepotkal uzavřená sluchátka, která by mě zvukově uspokojila. Již nyní se uzavřené modely více či méně vyskytují pouze jako výrobky určené pro profesionální použití: pro zvukaře, do rádií, pro Djs, do domácího studia atd… Uzavřený model určený pro běžný domácí poslech je spíše vyjímkou. Jednoduše řečeno – uzavřené modely jsou zpravidla nejhůře hrající možná sluchátka, což je zejména markantní při cenovkách do cca 3 tis. Kč.

Příklad in-ear sluchátka - všimněte si vyměnitelného silikonu, který se vkládá do ucha a úplně je ucpe
No, a konečně se dostáváme k in-ear modelům (u kterých už na tomto blogu zůstaneme). Jedná se o miniaturní sluchátka na první pohled připomínající „pecky“. Na rozdíl od nich se však vkládají hlouběji do ucha tak, aby zvukovd naprosto utěsnili – úplně identicky jako to dělají běžně používané ochranné špunty z lékárny na spaní či hlučnou práci. Pro pohodlné vložení do ucha bývá vždy v balení několik druhů ušních nástavců. U levnějších modelů se jedná o jednen materiál v několika velikostech, u těch dražších pak několik různých materiálů v různých tvarech i velikostech.
Proč je tento způsob tak výhodný?
- Předně, sluchátka jsou miniaturní – to je v dnešní době velmi praktické. Hmotnost běžného telefonu či mp3 přehrávače nedosahuje 100g, notebooky se dostávají s hmotností pod 1kg atd… Je nesmysl takovéto miniaturní přístorje (za jejichž zmenšení jsme ochotni platit nemalé částky) připojit k velkým sluchátkům. Celý svět je dnes v neustálém pohybu a jakákoli zátěž navíc je automaticky nevýhodou. Pro jakýkoliv pohyb by tedy velká sluchátka měla být automaticky vyřazena z výběru.
Díky velikosti se sluchátka hodí na jakékoli použití – můžete s nimi usínat, vzít si je do letadla, samozřejmě denně do MHD, ale zároveň nic nebrání jejich použití pro nerušený high-end poslech na domácí aparatuře. - Další nedílnou výhodou je perfektní zvuková izolace. Na rozdíl od pecek neslyšíte při nasazení „in-earových“ sluchátek téměř vůbec vaše okolí aniž byste vůbec ještě zapli přehrávač! V metru či tramvaji pak můžete i jemnou akustickou hudbu poslouchat velmi potichu – díky tomu, že okolní hluk je téměř beze zbytku odfiltrován, slyšíte i při nejnižší hlasitosti veškeré hudební detaily. Poslech hudby v dopr. prostředcích se tak posuvá na úplně jinou kvalitativní úroveň a navíc chráníte svůj sluch, protože nemáte tendenci autobus „přeřvat“. Na rozdíl od obecného názoru je zvuková izolace zpravidla silnější, než u velkých uzavřených modelů. Modely s nejvyšší mírou útlumu (a tedy i s nejnižší mírou pohodlí) se dostanou na takové hodnoty, které jsou naprosto běžné i u průměrných špuntů.
- No, a poslední výhodou je cena či chcete-li poměr výsledného zvuku k ceně sluchátek tzv. výkon/cena.
Tento fakt opět bude pro mnoho lidí překvapivý, ale je téměř bez vyjímky platný. Za danou cenu zpravidla špuntová sluchátka hrají lépe než otevřené modely a semozřejmě velmi výrazně lépe než peckové i uzavřené modely. Přitom jsou špunty často zatíženy předsudky, že takto malá věc, přeci nemůže hrát dostatečně kvalitně. Zbytečně, ke škodě autorů takovýchto myšlenek…
Přítom to je naprosto logické, je potřeba si uvědomit, že miniaturizace dnes již dosáhla takové úrovně, že není problém cokoli vyrobit téměř v libovolné velikosti. Na druhou stranu materiály jsou čím dál tím dražší. Špuntová sluchátka často Váží méně, než 10gr. výrobce na ně tedy spotřebuje extrémě málo materiálu a výroba je díky tomu velmi levná. Je potřeba samozřejmě zaplatit výzkum atd, ale to je stále se zmenšující položka.
Praktickým výsledkem je to, že např. za 1tis kč můžete zakoupit buďto,
– naprosto neuspokojivé pecky
– naprosto katastrofální uzavřený model
– ucházející otevřený model (např. Porta Pro)
– ucházející špunt, který však všechny ostatní jednoznačně zvukově „přehraje“ (např. CX300).
Podobná situace se opakuje, vezmete-li 3, 5 nebo třeba 10tis kč.
Jediný konkurent, který se špunty drží krok jsou léty prověřená otevřená sluchátka, zpravidla i ty však o kousek zvukově prohrají. Netřeba dodávat že krom pohodlí jsou také nejméně praktická (velikost, nulová izolace..)
Můj názor tedy je ten, že pecková a uzavřená sluchátka se postupem času odsunou na naprostý okraj spektra pozornosti. uzavřené modely mají šanci na přežití pouze v profesionální sféře (nikoli díky zvuku, či schopnosti izolace,ale z praktického hlediska – při práci se zvukem musíte velmi často sluchátka nasazovat a sundávat, střídá si je ve studiu větší množství lidí, je potřeba příposlech jen na jedno ucho atd… – to vše jsou věci, které se špunty nejsou dost dobře možné…). Otevřená sluchátka mají v současné hifi komunitě tak neotřesitelnou pozici, že si ji zřejmě udrží i do budnoucna. Poslech velkých otevřených sluchátek na kvalitní aparatuře doma je opravdu skvělým zážitkem. Na druhou stranu ovšem dobrá sluchátka díky své velikosti zpravidla zamezují jakémuko-li pohybu – člověk musí sednout do křesla a nehnutě poslouchat – není tedy jednodušší v tomto případě pustit si raději zvuk na ještě přirozenějších reprobednách? nemá být pravý význam sluchátek prvávě v možnosti poslouchat kdekoli a při jakékoli činnosti? Jistě, najdou se případy, kdy reprobedny použít nemůžete (sousedi v noci) – proto domácí otevřená hifi sluchátka jistě svou pozici jen tak neztratí.
on 11. 9. 2010 at 21:43
Permalink
Zdravím,
sám jsem dlouho používal intraaurální sluchátka, akorát teď jsem se rozhodl přejít na supraaurální, kvůli možnosti použití i na doma. Bavil jsem se s jedním známým a ten říkal, že in-eary poškozují sluch, protože akustický tlak není nikam odveden. Chci se zeptat co je na tom pravdy.
Samozřejmě hudbu neposlouchám příliš nahlas, nejsem blázen, navíc čím kvalitnější sluchátka jsou, tím víc detailů v hudbě je i při nízké hlasitosti. Spíš mně ta poznámka zaujala.
Byl jsem celkem spokojeným uživatelem ue špuntů.
on 21. 11. 2010 at 11:38
Permalink
Dobrý den,
připravuji na toto téma samostatný článek. můj názor je, že to je nesmysl. Naopak in-ear sluchátka chrání sluch díky tomu, že umožňují poslouchat i v hlučném prostřední na normální či dokonce tichou úroveň hlasitosti.
on 15. 10. 2012 at 19:39
Permalink
toto je jeden z nejhorších článků v moderní historii internetu. Samozřejmě že kvalitní uzavřená sluchátka hrají výborně a to že je autor nemusí na tom nic nezmění. podle tohoto článku bych si asi měl při poslechu hudba dát hlavu bez dva reproduktory a to bych teprve zažil co je to kvalita. Je možné že autor článku má absolutní sluch a pozná i minimální chybičky v reprodukci hudby ale prostě uzavřená (kvalitní) sluchátka jsou to nejlepší co jde dnes na poslech hudby sehnat a tento článek nemůže nikdo brát vážně. Na zasmání to ale postačilo.
on 15. 8. 2013 at 19:20
Permalink
dobrý den, k zasmání je Váš komentář. uzavřená sluchátka jsou ze sluchátek nejhorší. otevřená jsou VŽDY lepší a in-eary jsou také VŽDY lepší. pokud byste horko těžko nějakou výjimku našel, tak to bude ona příslovečná, která potvrzuje pravidlo.
nevim, co Vám na tomto faktu příjde tak směšného.
—
píšete „hrají výborně“ ale o tom ten článek vůbec není. pro někoho totiž výborně = pro jiného otřesně. takto bychom se nikdy nedomluvili, protože každý má jiné nároky. článek prostě srovnává vedle sebe různé druhy sluchátek – a už je mnohem jednodušší, určit, které hrají lépe a které hůř.