In-Ear. Co jsou zač?

titulek

Ukázka kvalitních peckových sluchátek - bohužel cena cca 4tis kč...

Klasická mušlová (cirum- a supra-aurální) sluchátka jsou dnes spolu s nekvalitními peckovými sluchátky určitě nejrozšířenějším prostředkem osobního poslechu hudby.
Pecková sluchátka se nejčastěji dodávají v balení k os. přehrávačům a valná většina uživatelů u nich zůstane. Jaká škoda! Tato sluchátka jsou zpravidla velmi špatné kvality a i levný přehrávač při investici pár stovek korun do in-earových (špuntových) sluchátek poskytne zukově mnohonásobně lepší potěšení. Chybou ani není to, že přibalená pecková sluchátka jsou příliš nízké kvality, problém je v samotné konstrukci. Aby totiž pecky dosáhly podobné kvality jšako špunty, je potřeba zaplat cca čytyřnásobnou cenu! Zatímco tedy velmi slušně hrající špuntová in-ear sluchátka začínají na 1tis kč, za solidně hrající peckový model je potřeba připlatit cca 4tis. Kč.
Krom výrazně horšího zvuku a často horšího pohodlí je přitom jedinou vlastnotí, která by mohla být považována za výhodu oproti in-earům je nízká izolace okolního hluku. Pecky je tedy vhodnější použít při nebezpečných aktivitách jako pohyb mezi auty, jízda na kole atp… Naopak díky této své vlastnosti jsou pecky naprosto nevhodné pro použití v prostředcích hromadné dopravy, což je dle mého názoru 90% dnešního využití přenosných sluchátek.
Používáte-li tedy pecky, rychle je zahoďte a vyzkoušetjte in-ear sluchátka v hodněnotě cca 1tis kč. Zvukově se posuneto do dosud netušených výšin!

Klasická „velká“ sluchátka se dělí v zásadě na otevřená a uzavřená. Je mezi nimi dosti velký rozdíl. Velice krátce se dá řici, že otevřená sluchátka neizolují od okolního hluku, hrají vemi příjemně, přirozeně, dosti podobně jako reproduktory, jsou velmi pohodlná. Slušně hrající modely začínají již cca na 1tis kč.

Jeden z nejpopulárnějších modelů otevřených sluchátek - všimněte si průzvučné mřížky na velké části mušle

Jeden z nejpopulárnějších modelů otevřených sluchátek - všimněte si průzvučné mřížky na velké části mušle

Otevřená konstrukce se díky svým vlastnostem (skvělý zvuk a pohodlí) uplatňuje především u domácích sluchátek. Bohužel ale často také u přenosných modelů (Koss Porta Pro), které svou nulovou izolací potom při použití v dopr. prostředku přispívají k ničení sluchu uživatele nadměrnou hlasitostí.

Příklad uzavřené konstrukce - všimněte se materiálu náušníku a uzavřené zadní část mušle

Příklad uzavřené konstrukce - všimněte se materiálu náušníku a uzavřené zadní část mušle

Sluchátka uzavřená naopak více či méně od okolního hluku izolují (a izolují samozřejmě také okolí od příliš nahlas puštěné hudby), avšak kvůli této izolaci hrají výrazně hůř, než otevřené modely, v přímém rozporu s mírou izolace je míra pohodlí – čím tedy sluchátka lépe izolují, tím tvrdší materiály jsou použity, vyšší přítlak atp – ve výsledku snížené pohodlí. Solidně hrající uzavřené modely začínají na cca 3tis kč, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že ani uzavřený model za 30tis (Stax) nehraje příliš uspokojivě. Zvuk uzavřených sluchátek bohužel často chrakaterizují tzv. „kelímkový efekt“, kdy středové pásmo zní jako z telefonního sluchátka. Ano, uhodli jste – nejsem příznivcem uzavřené konstrukce. Nejen proto, že mám rád praktické věci (čili pohodlí je pro mě důležité), ale také proto, že jsem ještě nepotkal uzavřená sluchátka, která by mě zvukově uspokojila. Již nyní se uzavřené modely více či méně vyskytují pouze jako výrobky určené pro profesionální použití: pro zvukaře, do rádií, pro Djs, do domácího studia atd… Uzavřený model určený pro běžný domácí poslech je spíše vyjímkou. Jednoduše řečeno – uzavřené modely jsou zpravidla nejhůře hrající možná sluchátka, což je zejména markantní při cenovkách do cca 3 tis. Kč.

Příklad in-ear sluchátka - všimněte si vyměnitelného silikonu, který se vkládá do ucha a úplně je ucpe

Příklad in-ear sluchátka - všimněte si vyměnitelného silikonu, který se vkládá do ucha a úplně je ucpe

No, a konečně se dostáváme k in-ear modelům (u kterých už na tomto blogu zůstaneme). Jedná se o miniaturní sluchátka na první pohled připomínající „pecky“. Na rozdíl od nich se však vkládají hlouběji do ucha tak, aby zvukovd naprosto utěsnili – úplně identicky jako to dělají běžně používané ochranné špunty z lékárny na spaní či hlučnou práci. Pro pohodlné vložení do ucha bývá vždy v balení několik druhů ušních nástavců. U levnějších modelů se jedná o jednen materiál v několika velikostech, u těch dražších pak několik různých materiálů v různých tvarech i velikostech.

Proč je tento způsob tak výhodný?

Skoro je nevidíte, přitom hrají lépe, než 99,9% „velkých“ sluchátek

Skoro je nevidíte, přitom hrají lépe, než 99,9% „velkých“ sluchátek

Můj názor tedy je ten, že pecková a uzavřená sluchátka se postupem času odsunou na naprostý okraj spektra pozornosti. uzavřené modely mají šanci na přežití pouze v profesionální sféře (nikoli díky zvuku, či schopnosti izolace,ale z praktického hlediska – při práci se zvukem musíte velmi často sluchátka nasazovat a sundávat, střídá si je ve studiu větší množství lidí, je potřeba příposlech jen na jedno ucho atd… – to vše jsou věci, které se špunty nejsou dost dobře možné…). Otevřená sluchátka mají v současné hifi komunitě tak neotřesitelnou pozici, že si ji zřejmě udrží i do budnoucna. Poslech velkých otevřených sluchátek na kvalitní aparatuře doma je opravdu skvělým zážitkem. Na druhou stranu ovšem dobrá sluchátka díky své velikosti zpravidla zamezují jakémuko-li pohybu – člověk musí sednout do křesla a nehnutě poslouchat – není tedy jednodušší v tomto případě pustit si raději zvuk na ještě přirozenějších reprobednách? nemá být pravý význam sluchátek prvávě v možnosti poslouchat kdekoli a při jakékoli činnosti? Jistě, najdou se případy, kdy reprobedny použít nemůžete (sousedi v noci) – proto domácí otevřená hifi sluchátka jistě svou pozici jen tak neztratí.

Posted on Listopad 1, 2008 at 23:53 by admin · Permalink
In: teorie

Čtyři komentáře

Subscribe to comments via RSS

 1. Written by Josef
  on 11. 9. 2010 at 21:43
  Permalink

  Zdravím,
  sám jsem dlouho používal intraaurální sluchátka, akorát teď jsem se rozhodl přejít na supraaurální, kvůli možnosti použití i na doma. Bavil jsem se s jedním známým a ten říkal, že in-eary poškozují sluch, protože akustický tlak není nikam odveden. Chci se zeptat co je na tom pravdy.

  Samozřejmě hudbu neposlouchám příliš nahlas, nejsem blázen, navíc čím kvalitnější sluchátka jsou, tím víc detailů v hudbě je i při nízké hlasitosti. Spíš mně ta poznámka zaujala.

  Byl jsem celkem spokojeným uživatelem ue špuntů.

 2. Written by admin
  on 21. 11. 2010 at 11:38
  Permalink

  Dobrý den,
  připravuji na toto téma samostatný článek. můj názor je, že to je nesmysl. Naopak in-ear sluchátka chrání sluch díky tomu, že umožňují poslouchat i v hlučném prostřední na normální či dokonce tichou úroveň hlasitosti.

 3. Written by Name
  on 15. 10. 2012 at 19:39
  Permalink

  toto je jeden z nejhorších článků v moderní historii internetu. Samozřejmě že kvalitní uzavřená sluchátka hrají výborně a to že je autor nemusí na tom nic nezmění. podle tohoto článku bych si asi měl při poslechu hudba dát hlavu bez dva reproduktory a to bych teprve zažil co je to kvalita. Je možné že autor článku má absolutní sluch a pozná i minimální chybičky v reprodukci hudby ale prostě uzavřená (kvalitní) sluchátka jsou to nejlepší co jde dnes na poslech hudby sehnat a tento článek nemůže nikdo brát vážně. Na zasmání to ale postačilo.

 4. Written by admin
  on 15. 8. 2013 at 19:20
  Permalink

  dobrý den, k zasmání je Váš komentář. uzavřená sluchátka jsou ze sluchátek nejhorší. otevřená jsou VŽDY lepší a in-eary jsou také VŽDY lepší. pokud byste horko těžko nějakou výjimku našel, tak to bude ona příslovečná, která potvrzuje pravidlo.

  nevim, co Vám na tomto faktu příjde tak směšného.


  píšete „hrají výborně“ ale o tom ten článek vůbec není. pro někoho totiž výborně = pro jiného otřesně. takto bychom se nikdy nedomluvili, protože každý má jiné nároky. článek prostě srovnává vedle sebe různé druhy sluchátek – a už je mnohem jednodušší, určit, které hrají lépe a které hůř.

Subscribe to comments via RSS

Leave a Reply