Jak správně nasadit in-ear sluchátka?

Že jsou sluchátka dobře nasazená, poznáte poměrně jednoduše – bez puštěné jakékoli hudby musíte mít pocit zřetelně ucpaného ucha a všechny zvuky okolí musí být potlačeny poměrně na hodně nízkou úroveň – tak, že bez pohledu na ústa máte problém rozumět vedle stojící hovořící osobě.

Lusknutí prsty vedle ucha není nejlepší zkouška – i když se to nezdá, jedná se o velmi hlasitý zvuk, který i v případě správně nasazených in-earů uslyšíte poměrně zřetelně.

Jak tohoto správného stavu dosáhnout?

Základem je správná volba velikosti ušního nástavce. K tomu  člověk dojde až časem – zpravidla ale platí, že věžší nástavec je lepší, než menší. Může být sice mírně nepohodlný, ale příliš malou velikost do ucha můžete cpát jak chcete a sluchátka nikdy nebudou hrát uspokojivě. JIž jsou zdokumentovány i humorné případy, kdy člověk reklamoval drahá in-earová sluchátka, protože špatně hrají. Nakonec se ukázalo, že si je do ucha tlačil s nejmenšími špuntíky v domění, že čím hlouběji se mu je podaří dostat, tím lépe :-)) Nakonec při vyzkoušení větší velikosti ji sice nedal hluboko do ucha, došlo ale k jeho úplnému ucpání a sluchátka najednou začala hrát jak mají 🙂

Samotná technika vložení do ucha je dosti individuální, téměř každý výrobce na svém webu uvádí tipy a videa pro správné vložení těch jeho modelů. Mě se osvědčily některé tipy, které platí téměř u všech sluchátek.

 1. pěnu velmi dobře zmačkat – zdá se to triviální, ale divili byste se, kolik lidí své spark plugy do ucha cpe v rozbaleném stavu
 2. gumu/silikon naslinit – navlhčení umožní snadné a bezbolestné vklouznutí in-earu do ucha
 3. zásadně vkládat jedno ucho po druhém (obě ucha naráz zprvně vložit umí orpravdu jen expert!)
 4. při vkládání druhou ruku dát přes hlavu, uchopit boltec a táhnout jej mírně nahoru a dozadu. Konrétní příklad: při vkládání špuntu do L ucha drží levá ruka špunt a tlačí jej do ucha, zatímco pravá je zvrchu přes hlavu, drží levý boltec a táhne jej mírně nahoru a velmi mírně dozadu – tato úprava ucha umožní mnohem jednodušší a hlubší proniknutí špuntu dovnitř

A na závěr: pokud máte svá nová in-ear sluchátka krátce a žádná jiná předtím jste nevlastnil/a, netruchlete, že to ze začátku nejde – každý potřebuje 1-4 týdny tréninku, aby se bezpečně naučil sluchátka do ucha správně vkládat. Ještě delší doba je potřeba na navyknutí si na špunt v uchu (zpočátku může být velice nepříjemné), a také delší čas zabere výběr toho nejlepšího ušního nástavce (u dražších modelů, které jich mají na výběr nekolik materiálů v různých velikostech).

Další odkazy na návody a videa (různých značek) ocením já a uričtě i čtenáři v komentářích k tomuto příspěvku.

Posted on Listopad 5, 2008 at 21:41 by admin · Permalink
In: praxe · Tagged with: ,

7 Responses

Subscribe to comments via RSS

 1. Written by admin
  on 6. 10. 2009 at 10:49
  Permalink

  Pokud špunt vypadává, tak buďto je v uchu špatně, nebo je zkrátka příliš velký. dobrým tipem je vyzkoušet do každého ucha jinou velikost. Málokoho to napadne, ale každé ucho je jiné, takže není důvod nepoužít pro každé uplně jiný nástavec…

 2. Written by Harvie
  on 2. 11. 2009 at 23:12
  Permalink

  „při vkládání druhou ruku dát přes hlavu, uchopit boltec a táhnout jej mírně nahoru a dozadu“

  No vypadá to trochu jako návod na provedení harakiri 😉

 3. Written by TAU
  on 15. 7. 2010 at 07:11
  Permalink

  …opravdu je to tak. Pokud se nenaucite spravne vkladat sluchatka do ucha, opravdu budete „in-ear“ sluchatka povazovat za brak. Zakoupil jsem Apple In-Ear Headphones with Remote and Mic typ MA-850g/a a prvni den jsem byl rozhodnut je vratit, protože kvalita zvuku byla oproti standardnim „spuntum“ desiva, po precteni vyseuvedeneho clanku jsem si rekl ze jsem je proste musel spatne „implantovat“ do se hlavy. Bingo, ted po ruznych testech jsem zjistil jak na to a vysledek – naprosta bomba, nic lepsiho jsem zatim v usich nemel. 🙂 Krasne basy, prekrasne stredy, a vysky nadhera. Opravdu nenechte se odradit, je potreba experimentovat se spravnym smerem sluchatek, se spravnou hloubkou. Spatne nasazene In-Ear sluchatka nemaji zadne basy!!! Dekuji za clanek, velice mi pomohl.

 4. Written by SGvagon
  on 21. 6. 2012 at 13:12
  Permalink

  Dobrý den,
  koupil jsem si špuntová sluchátka od firmy Canyon a nevím zda je to normální nebo vada kusu, ale při vložení levého sluchátka do ucha slyším prohýbání kovové mřížky (takové skřípání a je to docela nepříjemné). Ale na pravém sluchátku tyto problémy nemám.

  Je to způsobeno tlakem v uchu nebo mám raději sluchátka reklamovat?
  Zkusil jsem i různé velikosti nástavců, ale vždy to skřípe.

  Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.

 5. Written by admin
  on 5. 9. 2012 at 15:03
  Permalink

  Dobrý den,
  naprosto nedokáži odpovědět, protože ta sluchátka neznám. co ale tu kovovou přížku uplně odstranit? 

 6. Written by homer.jay.simpson
  on 20. 11. 2012 at 19:44
  Permalink

  Taky v in-ear sluchatkach slysite kazdy dotek kabelu? Slysim kazde zasusteni, kdyz se mi kabel dotkne tvare, nebo krku.
  Mam sluchatka Skullcandy Ink’d In Ear Earbuds (jsou dost levne a tim padem to asi neni zadna velka kvalita, mam je za 8$).

 7. Written by admin
  on 15. 8. 2013 at 19:16
  Permalink

  říká se tomu „mikrofonní efekt“ a je to téma na samostatný článek.

  hodně pomůže použít klipsu na triko.

Subscribe to comments via RSS

Leave a Reply