Sluchátka s prosotorovým zvukem?

Denně dostávám desítky nejrozotivnějších dotazů týkajících se sluchátek. Pokud usoudím, že by má odpověď mohla být užitečná nejen pro pisatele, budu otázky zveřejňovat zde. Tady je první takový dotaz, snad někomu má odpověď pomůže:

Dotaz: „na internetu jsem se dočetl, že existují jakási sluchátka s prostorovým zvukem. Máte nějaká podobná sluchátka v nabídce?“

Dobrý den,
to je složitější problematika. ale ve zkratce –
sluchátka s prostorovým zvukem neexistují. vždy mají dva měniče. nicméně, v závislosti na tom, jaký signál do nich pustíte, mohou nastat tyto situace, které by se daly nazvat prostorovým zvukem:

 1. nejlepším případem je puštění prostorové binaurální nahrávky – vemte si obyčejná sluchátka a zkuste poslechnout notoricky známé virtuální holičství.
  výsledek je naprosto věrný realitě a vysoce překračuje zvuk dolby 7.1 reprobeden atp.
 2. Dolby Headphone

  pomocí speciálního procesoru upravíte zvuk DD 5.1 pro sluchátka – systém se jmenuje Dolby Headphone a z vícekanálového zvuku se snaží udělat dvoukanálový upravený pro sluchátka. výsledek bývá dosti špatný. on samotný osmikanálový zvuk není z prostorového hlediska žádná bomba a po upravení procesorem je výsledek skutečně nic moc. přesto tyto speciální procesory stojí desítky tisíc korun.
  Pro úplnost dodám, že systémů, pracujícím na stejném principu je více. Tento procesing lze někdy udělat i softwarově a např. některé počítačové hry to umí (EAX3D atp..)

 3. Sranda sluchátka za pár stovek s 5.1 procesorem a vybracemi.

  Sranda sluchátka za pár stovek s 5.1 "procesorem" a vibracemi.

  poslední možnost je pravděpodobně ta, kterou jste měl na mysli vy (na daný odkaz se nemohu podívat, protože vyžaduje přihlášení, takže pouze odhaduji): Jedná se o velmi levná sluchátka počítačových značek s marketingovým označením „prostorového zvuku“ – Je to vlastně to samé, jako bod (2), avšak integrováno přímo do sluchátek. Jedná se zpravidla o kombinaci velmi levných (špatných) sluchátek a velmi levného (špatného) zvukového procesoru. Výsledek bývá naprosto tristní, s prostorovou věrností nemá naprosto nic společného, většinou je ke škodě a totálně pohřbí již tak špatný zvuk levných sluchtek. Nevychutnáte si potom ani zvuk běžné hudby, ani prostorové nahrávky. Jedná se prostě pouze o marketingovou záležitost, všimněte si, že takováto sluchátka bývají velice levná, většinou je vyrábějí počítačové značky a žádný renomovaný výrobce sluchátek nic podobného v nabídce nemá.

První dvě možnosti nejsou záležitostí sluchátek – stačí na ně sluchátka úplně obyčejná (čím kvalitnější tím lépe samozřejmě). možnost (3) jste zřejmě měl na mysli, avšak tyto výrobky z pochopitelných důvodů nikdy prodávat nebudeme a přenecháváme je nespecializovaným obchodům, které tomu nerozumí…

chcete-li kvalitní prostorový zvuk, zakupte kvalitní otevřená či špuntová sluchátka a buď si pořidďte speciální nahrávky pro sluchátka, nebo procesor dolby headphone či hru a zvukovou kartu, která prostorový zvuk ve sluchátkách podporuje.

Na závěr pár souvisejících odakzů:

Posted on Leden 31, 2009 at 12:33 by admin · Permalink
In: dotazy

Leave a Reply