Nové Etymotic Research hf5

Etymotic přišel s novými in-ear sluchátky „páté generace“. Jedná ze vlastně napůl o následovníka referenční vlajkové lodi ER-4. Napůl proto, že ER-4 zůstává v prodeji. Hlavními rozdíly je výrazně nižší cena, nový kabel, jiné balení a menší výstupní kontrola. Zvukově jsou hf5 téměř identická s ER-4P. Co si představit pod „výstupní kontrolou“? Každý jeden měnič ER-4 nese jedinečné sériové číslo, měniče jsou náročným procesem testovány a párovány tak, aby sluchátka dostala pár měničů, s naprosto identickými akustickými vlastnostmi. U žádných jiných sluchátek toto není běžné, odlišnosti mezi kanály v řádu několika decibelů jsou většinou tolerovány.

Kabel je na jednu stranu vylepšen, protože téměř netrpí tzv. „mikrofonním efektem“, ale na druhou stranu přišel o jednu z největších výhod sluchátek ER-4 – kabel u nového modelu již není vyměnitelný…

Oba dva modely patří do nejvyšší možné kategorie sluchátek. Jednoznačně se jedná o nejlepší existující jednoměničová sluchátka, ovšem bezpochyby je oprávněný i názor, že je tato řada dokonce zvukově lepší, než dvojnásobně dražší třípásmové modely. Výhodou jednoměničové konstrukce je právě vyrovnanější frekvenční charakteristika, která má na svědomí určitou „nekomerčnost“ projevu. Druhou výhodou jednoduché konstrukce jsou nižší výrobní náklady. Na rozdíl od ostatních značek, Etymotic nevyrábí pod diktátem marketingového oddělení, ale vše podřizuje jedinému kritériu: maximální přesnosti reprodukce. Nutno dodat, že o co znějí vícepásmová sluchátka méně reálně, o to působí jejich zvuk zajímavěji – jejich cinkavé výšky a duňivé basy ocení běžný posluchač spíše.

Na závěr budu citovat názor jednoho majitele obou modelů:

se sluchátky ER-4S doplněnými sluchátkovým zesilovačem Casea Lyra (p. Vrána) jsem byl vždy velice spokojen, jak jsem Vám již psal, proto jsem byl hodně zvědav na zvuk nových sluchátek Hf5, které jsou posledním modelem firmy Etymotic Research, Inc, určeným zvl. pro iPody a walkmany.
Poslouchám hlavně hudební klasicismus a baroko, takže je pro mne důležitá zejména vysoká věrnost reprodukce.
Sluchátka Hf5 jsou na první pohled velmi kvalitně vyrobena z materiálu, který je příjemný na dotek, ušní nástavce jsou trojí, větší pěnové a větší trojdílné a malé trojdílné ze zvláštního měkkého plastu (silikonu?), který dobře lne ke stěně zvukovodu. Izolace vnějšího zvuku je vynikající, srovnatelná s ostatními sluchátky této firmy.
Vše je uloženo v solidně vyrobeném pouzdře.
Hudba je podána s vynikajícími detaily a velmi přesnou lokalizací, výšky jsou skvělé, smyčce a flétny znějí nádherně.
Hloubky jsou silnější než u ER-4S, basy jsou však poněkud rozmyté, nejsou tak ostře utvářeny jako u ER-4S, nicméně ve srovnání s jinými sluchátky též skvělé, jsme totiž v nejvyšší kategorii.
Velice příjemné je, že nový typ vodiče umožnil podstatně snížit mikrofonní efekt, jinak poměrně silný u serie ER-4.
Tato sluchátka doporučuji všem milovníkům klasické hudby, kteří chtějí poslouchat své oblíbené skladatele třeba na cestách, ve vlaku a v letadle (dobrá izolace vnějšího zvuku).
Já osobně preferuji spíše takováto jednopásmová sluchátka před vícepásmovými pro jejich vyrovnanější frekvenční charakteristiku.

Posted on Březen 18, 2009 at 22:36 by admin · Permalink
In: recenze a testy

Tři komentáře

Subscribe to comments via RSS

 1. Written by Jakub Bukáček
  on 3. 7. 2011 at 20:15
  Permalink

  ty vole, prave sem si je objednal 🙂

 2. Written by admin
  on 1. 11. 2011 at 11:27
  Permalink

  komentář čerstvého majitele – profesionální zvukař.
  (pozor, jedná se o dlouhý, ale fundovaný text): 

  O této firmě jsem se vlastně dozvěděl jen pár dní zpátky před obdržením hf5. Zaujala mně informace, že tyto hoši jsou průkopnici in-earu a jejích přístup k měření je opravdu „neobvyklý“ viz. web. Je zvláštní, že v diskuzích o těchto sluchátkách se často uvádí
  slovo „nebasové“. Jelikož se živím léta jako studiový zvukař, dovolím si říct, že je jích opravdu tolik, kolik má být. První pocity z poslechu byli velmi smíšené. Po zapojení sluchátek do telefonu mně zvukově zklamaly – měl jsem pocit, že projev je suchý a nezáživný. Navíc mě trápilo, že levé sluchátko je tišší – a to sice nepatrně, ale přece. Jak už víte, v tomto případě se nejedná o emocionální kup, proto jsem vše zkoumal s chladnější hlavou. Nechal jsem proto in-eary trochu rozehrát a po pár hodinách v hi-end Denonu se situace razantně změnila a zvuk se obohatil plnosti, veškeré rozdíly hlasitosti zmizely a pocit „vyhozených peněz“ se naplnil nadějí. Recenzi jsem Vám chtěl napsat ještě první den, ale zvuk se každou chvilku „stabilizoval“ a proto jsem se rozhodl vyčkat alespoň týden, než si zvyknu na produkt. Pozoruhodné drobné detaily v nahrávkách jako jsou ozvěny, vanilové ruchy, harmonické zkreslení analogových úprav apod. jsou slyšet velmi transparentně, a celkově projev sluchátek je až nezvykle přesný. Jakoby ten miniaturní tweeter kopíruje reprodukční vlnu zvuku. Útlum je opravdu velký, což výrazně šetří sluch v rušným okolí a je velkou výhodou.

  Co se profesních účelu týče, mně potěšily. A to hlavně přesnosti projevu a pohodlnosti. V sobotu jsem dělal kontrolní mix jedné desky, a jelikož v pátek jsem tou samou práci spálil 12“sub zaměřil jsem se už jen na detaily Udělal jsem asi 7 verzi nových mixu od nuly,
  při porovnání však jen jeden byl trošku příjemnější na poslech, ostatní zněly příliš jemně a hluše. Tak jsem zvolil jinou metodu, že budu vyhlazovat už původně hotové – a to fungovalo až moc dobře. Opravdu byli opravené drobné nedostatky, co se týče ostrosti, a hůř provedené fade outy kde byl slyšet nepatrný šum. Po 10 hodinách práce jsem byl smířený s tím, že mně čeká šumění a snížená citlivost uši v bližších 12 hodinách. Cestou domů jsem chtěl vyzkoušet, jak moc se mi snížil práh subjektivní hlasitostí, a zde nastalo milé překvapení – prakticky vůbec! Nevím jak to v Etymotic dokázaly, ale citlivost přehrávače je prostě někde u 70% a tečka.

  Při poslechu hudby doporučují přidat reverb, podání nahrávky pak zní mnohem přirozeněji. Myslím, že se jedná o jedno z nejlepších řešení pro kritický poslech. Jak jste už říkal, záznam zní přesně tak, jak ho zplodily ve studiu – což je nejlepší možný poslech vůbec.

 3. Written by paintballgame
  on 28. 10. 2012 at 20:10
  Permalink

  Dokonalost!!! ostatní sluchátka zahodíte.

Subscribe to comments via RSS

Leave a Reply