Dotaz na výběr vhodných sluchátek (co nejodolnější)

Často dostávám různé dotazy na výběr vhodný sluchátek. Některé dotazy a odpovědi stojí za to ke zveřejnění, protože se víceméně neustále opakují.

Dobrý den,
plánuji si pořídit nová sluchátka, a rád bych se na Vás obrátil s dotazem na doporučení, která vybrat.

Zde jsou moje požadavky:
extrémní odolnost
velice dobrá kvalita reprodukce
pokud možno dobré tlumení okolního hluku a zvuková izolace od okolí

Sluchátka budou používána za různých podmínek, a kromě použití doma a při cestování (ať už při chůzi či jízdě hromadnou dopravou) budou též používána při běhání, v posilovně a možná dalších podobných náročnějších podmínkách. Velice dobrá odolnost sluchátek je nutnou podmínkou.
Ohledně kvality reprodukce požaduji alespoň úroveň běžných sluchátek s cenou okolo 1.000 KČ, ale čím kvalitnější poslech tím lépe. Na druhou stranu, jsem ochotnější hledat kompromis na straně reprodukce než na straně odolnosti.
Dobré padnutí do ucha a tlumení okolního hluku jsou parametry na kterých mi hodně záleží, ale nejsou nezbytně nutnou podmínkou. Tedy – pokud by nebylo možné nalézt sluchátka splňující všechny 3 uvedené podmínky, toto je atribut, od kterého je možné opustit. Ostatní 2 atributy jsou zcela nezbytná podmínka.
Ohledně provedení sluchátek nemám konkrétní požadavky, ale musí být vhodné pro zmíněné podmínky používání.

Co se týče ceny, tak hledám hodnotu za zaplacené peníze. Pokud by se podařilo nalézt takřka perfektní sluchátka, mohl bych zaplatit třeba 10.000 KČ. Samozřejmě – čím méně, tím lépe.

Děkuji za Váš čas, s pozdravem, Michal Berka

Odpověď:

nejprve je potřeba se rozhodnoout zda in-ear sluchátka, či zda klasická sluchátka s hlavovým mostem. Velmi zkráceně se pokusím shrnout výhody obou konstrukcí s důrazem na Vaše požadavky a na závěr doporučím vhodný model. Obecnou obsáhlejší charakteristiku nalezente na našem webu: http://in-ear.cz/?p=5
– in-ear:
– odolnost – samotná sluchátka jsou zpravidla velmi miniaturním odlitkem, což je dělá prakticky nezničitelnými. pokud sluchátka vyloženě nerozšlápnete tvrdou podrážkou či nepřejedete autem, nelze je prakticky zničit. druhá věc je kabel – kabely jsou různých provedení, ale i ty nejkvalitnější vydrží intenzivní namáhání jen omezeně dlouhou dobu a po určité době zákonitě odejdou. Dá se říci, že 90% reklamací sluchátek má na svědomí právě kabel a u in-ear modelů toto procento ještě vyšší. U klasických sluchátek totiž kabel sice samozřejmě vydrží uplně stejné namáhání, avšak z podstaty nezničitelnosti a miniaturních rozměrů jsou in-ear sluchátka výrazně více namáhána (nošena v kapse a batohu spolu s klíčí, díky rozměrům je člověk nosí ssebou i tam, kam by si klasická sluchátka nevzal atd..).
I ten nejkvalitnější kabel (zn. klipsch, Shure atd…) je možné zničit do měsíce intenzivního (špatného) používání (lámání, uzlování atd..). na druhou stranu při slušném zacházení vydrží i průměrný kabel klidně deset let.
– kvalita reprodukce – díky velmi malému množství materiálů a podstatě konstrukce hrají in-ear sluchátka při dané ceně velmi výrazně lépe než uzavřené modely klasické konstrukce a to v podstatě bez vyjímky.
– tlumení hluku – in-ear sluchátka tlumí hluk podle toho jaký materiál ušního nástavce zvolíte a jak hluboko do ucha jej vložíte. ale i ten nejstandardnější gumový špunt tlumí stejně či více, než ta nejlepší uzavřená sluchátka. sluchátka s pěnovými špunty (běžná výbava lepších in-earů), pak je tlumení srovnatelné s traktoristickými ochranými sluchátky. na jakékoli hlučné prostředí jsou i nejobyčejnější špuntová sluchátka tlumením dostatečná.
– způsob použití – to je hlavní výhoda in-ear sluchátek. díky miniaturní velikosti Vám nikdy nebudou z hlavy padat, vejdou se naprosto kamkoliv (do kapsy u košile) a po praktické stránce věci jsou nedostižné. jedinou nevýhodou je běhání – sluchátka tlumí tak dobře, že při běhání to může být nebezpečné (neuslyšíte jedoucí auto..)

klasická sluchátka:
– odolnost – díky tomu, že sluchátka jsou mnohonásobně větší má uživatel tendenci výrazně šetrněji s nimi zacházet (aby se nezlomila) a i kabel je možné udlěat silnější (takže není možné jej uzlovat a motat). nicméně krom kabelu je vždy nebezpečí zničení samotných sluchátek – např. pokud si sednete na batoh, tak inearům se nejspíše vůbec nic nestane, kdežto jakákoli „velká“ sluchátka mohou prasknout.
existují modely extrémě křehké (ty Vám nebudu doporučovat – např. veškeré modely Koss), dále modely standardní a napadámě cca jeden, dva modely velmi robustní – u nich je ale nevýhodou velmi velká velikost. a protože jsou určena pro profesionální použití ve zvukovém studiu, tak také velké nepohodlí. proto tyto modely (např. senn. HD 280) Vám na Váš způsob použití důrazně nedoporučuji.
Shrnutí je takové, že klasická sluchátka vydrží mnohem méně, avšak vzhledem ke způsobu zacházení je množství pokažených in-ear sluchátek výrazně vyšší.
– kvalita – jak již bylo řečeno, uzavřená sluchátka si vždy nesou handicap své konstrukce a vždy budou hrát hůře než stejně drahé špunty
– tlumení hluku – zásadní je si uvědomit, že tlumení zvuku je vždy nepřímo úměrné pohdlí (čim větší přítlak, tím lépe sluchátka tlumí dtto tloušťka a hrubost materiálů). Dále je potřeba mít na paměti, že opět je míra tlumení subjektivní a nezáleží pouze na sluchátkách – velká circumaurální sluchátka mohou za ideálních podmínek tlumit stejně dobře jako nejlepší špunty – ovšem za podmínky, že jste dohladka oholen, máte vyholené vlasy kolem uší a hlava si se sluchátky tvarově sedne.
v praxi díky tomu lépe tlumí spíše menší supraaurální sluchátka, tkerá dosedají přímo na ucho, avšak přítlak může být po delší době bolestivý.
Dalo by se shrnout, že ta nejlepší uzavřená sluchátka tlumí za cenu značného nepohodlí asi stejně, jako jakékoli průměrné špunty.
– použití – díky velikosti v praxi častokrát sluchátka raději necháte doma, než abyste se s nimi tahal, při běhu a prudkých pohybech vám budou padat z hlavy atd…

Pokud se rozhodnete, která konstrukce pro Vás bude ta pravá, doporučil bych Vám na základě výše uvedeného následující:
in-ear:
– za předpokladu, že budete dávat pozor na kabel, při nepoužívání sluchátka nosit v pouzdře a pravidelně kabel čistit od potu, mohu Vám doporučit téměř kterékoli špunty dle Vašich finančních možností (cca 1-10tis kč.). samotné sluchátko je vždy (s vynecháním nejlevnější cenové kategorie) zhruba stejně nezničitelné a kabely zhruba také – nejkvalitnější kabely se zdají mít sluchátka Klipsch, V-moda a Shure (ten je ale nutné opravdu pravidelně čistit od potu) – rozdíl oproti ostatním značkám je ale téměř zanedbatelný. Nejlepší poměr výkon/kvalita představují asi sluchátka Jays.
– pokud chcete mít opravdu jistotu nezničitelnosti, doporučuji model s vyměnitelným kabelem – v současnosti to jsou v naší nabídce dva modely: Sennheiser IE 8 a Etymotic ER-4 (na objednávku). Pouze v případě těchto dvou modelů sluchátek máte téměř jistotu, že sluchátka vydrží neomezeně dlouhou dobu téměř jakékoli zacházení. – i ze zvukového hlediska tyto dva modely velmi vřele doporučuji.

klasická konstrukce:
– z hlediska kompromisu vlastností přenosnost/velikost/zvuk/odolnost Doporučujji model Sennheiser HD25 nebo HD25SP. jsou to modely velmi malé, s jednou z nejlepší mírou izolace, hodí se na velmi univerzální použití, vzhledem k navržení pro DJing jsou to sluchátka velmi odolná a libovlná jejich část je velmi snadno vyměnitelná a u zastoupení firmy Sennhieser snadno k sehnání. Při jakémkoli opotřebení (vč. kabelu) jen koupíte tuto část novou a sluchátka jsou tak opět prakticky nezničitelná. Vzhledem k Vašemu způsobu použití je vhodné zvážit ihned po koupi výměnu standardního kabelu za kabel přímý, krátky (cca 1m) – vhodný k přenosným přehrávačům.l Z uzavřených modelů je to to nejlepší, co můžete vybrat.
– na závěr poznámka, abyste se vyhnul kterýmkoli modelům Koss, které můžou zdát díky doživotní záruce celkem atraktivní – v praxi se ukazuje, že každý výrobek Koss trpí konstrukčními vadami – sami od sebe praskají hlavové mosty, kabely mají extrémě krátkou životnost, nezřídka se stává, že i velmi drahé modely nefungují ihned při rozbalení (nemyslitelné u jiných značek). Při jakékoli závadě máte sice možnost nechat si je za paušální poplatek opravit (vč. např. pokud Vám sluchátka přejede parníválec..), avšak v praxi se ukazuje, že díky nekvalitě provedení jsou sluchátka více v servise než doma a každý náročnější „ničitel sluchátek“ po přechodu na kvalitní značku zjistí, že sluchátka se mu najednou kazí s mnohonásobně nižší frekvencí a u dobrých modelů je oprava vyřešena rychleji než u kosse a často navíc za poplatek velmi srovnatelný s tím za doživotní záruku.

Posted on Říjen 6, 2009 at 10:55 by admin · Permalink
In: dotazy

Leave a Reply