Jak kvalitně převést CD do MP3

Rychly navod: (odkazy na programy a podrobnejsi informace najdete dale)

 1. Text tohoto příspěvku byl psán v roce 2005. Dnes již jsou kapacity přehrávačů, karet, harddisků tak veliké, že se domnívám, že ztrátová komprese zvuku je již zcela mrtvá a nemá jakékoli opodstatnění – Pokud to váš přehrávač umožňuje, používejte bezztrátový formát komprese, např FLAC
 2. Zakladem je kvalitni precteni dat z CD bez lupancu, mezer a skrceni. doporucuji program EAC
  je mozne pouzivat jiny software (napr. prehledny CDex nebo audiograbber), v pripade, ze mate vynikajici mechaniku (Plexotr), nebo vybornou mechaniku a kopii CD ve vynikajicim stavu (neposkrabane atd)
 3. Dalsi fazi je faze komprese. Doporucuji pouzivat Lame MP3 encoder.
  Nastaveni EAC pro kompresi v lame je: Compression options > external compression > user defined encoder > a vlozite tam cestu k souboru lame.exe (napr. „C:\Programy\CD-DVD\ExactAudioCopy\lame\lame.exe„) > do „additional cmd line options“ napisete: „–preset standard -k –add-id3v2 –priority 1 -q1 %s %d
 4. dalsi moznosti je komprese nejprv z CD do wav a nasledne pak do MP3. v tomto pripade doporucuji pouzit RazorLame.
  Nakonfigurovat nasledovne: edit > LAME options > expert > zaskrtnout „only custom options“ > a do pole custom options vlozit „–preset standard –add-id3v2 –priority 1 -q1
 5. pokud si to chcete udelat jinak a po svym, tak dodrzujte prosim tyto zasady:
  1. pouzivat VBR (CBR je mnohem horsi kvalita pri stejne kompresi),
  2. pouzivat Joint Stereo (proc – viz odkaz nekde dal)
  3. pouzivat Lame, pripadne ogg

Downloady:

 1. cd-rom programy a utility, aby se Vám audio z cd-rom dobře grabovalo
  • Exact Audio Copy (v0.95 prebeta 5 download) – kdejaký vypalovací software Vám dneska nabídne i možnost grabnutí audia z cd, ale jedině s EAC nad tím budete mít úplnou kontrolu a vědět, co a jak grabujete. EAC navíc lze jednoduše propojit s internetovými cd databázemi i encoderem dle svého gusta a pak akorát stačí vložit cd a počkat, až se takřka samo pojmenuje, zkopíruje na disk, zkomprimuje do libovolného formátu a soubory se otagují. A navíc je zdarma (tedy cardware, abych nepoškozoval autora ;). Pokud to tedy s grabováním myslíte vážně, nemůžete EAC minout! Jeho nevýhodou je daň za velkou otevřenost a konfigurovatelnost – složité a rozlehlé nastavení může odradit nejednoho začátečníka.
  • ASPIAdvanced SCSI Programmer’s Interface definuje základní soubor softwarových instrukcí a datových struktur, pro komunikaci různých zařízení s SCSI řadičem. Rozhraní pro IDE-ATAPI bylo uděláno tak, aby bylo schopné komunikovat se zařízeními i pomocí SCSI příkazů, a proto je možné u IDE zařízení používat i ASPI. Pro ty pomalejší (nic ve zlém .) je to něco na způsob systémových ovladačů pro Vaší cd/dvd-rom. Nějaká verze ASPI Layeru ve většině Windows už je, aniž byste ji museli osobně instalovat.
   • ForceASPI (v1.7 download) – sada skriptů, které do Windows nainstalují Adaptec ASPI Layer v4.60. Jejich instalací rozhodně nic nezkazíte 🙂
   • ASPIcheck (download) – detekuje, jakou verzi ASPI Layeru máte nainstalovanou a zda je vše v pořádku.
 2. Kodeky a vše k jednotlivým kodekům vztažené – informace, programy, pluginy, aj.
  • ztrátové
   • MP3 / MP3PRONejznámější, nejrozšířenější, nejpodporovanější ztrátový kodek. Pokud nevíte o čem je řeč, tak Vás má asi hudební průmysl moc rád 🙂
    • LAME (v3.95.1 download) – existuje mnoho programů (de)kódujících z/do formátu mp3, ale tenhle je v současnosti jeden z nejkvalitnějších a imho nejpoužívanější a nejoblíbenější. A mj. i zadarmo (což se o všech mp3 enkoderech říci nedá).
    • RazorLAME (v1.1.5 download a download page) – FrontEnd / grafické rozhraní pro LAME. Nejste-li členy fanklubu příkazové řádky a nadšenci do čtení manuálových stránek o nastavení LAME a chcete kódovat do mp3 pouhým přetažením myší, je tohle právě pro vás.
    • Mp3-Splice v0.92 beta (download) – Winamp plugin na gapless přehrávání mp3 (tj. bez ticha během přechodu mezi mp3 soubory)
    • mp3PROkodek kompatibilní s mp3, který se snaží dosahovat stejné kvality zvuku při menších velikostech souborů. Pracuje na principu domýšlení si vysokých frekvencí a hodí se zejména pro nižší bitrates. Jeho užívaní je ale zpoplatněno.
    • Encspot (Pro v2.1 beta 1 build 489 download) – rozpoznávač použitého encoderu a další hromady informací o mp3 souborech
    • mp3 vs. mp3proinformace o mp3pro pro včetně srovnání s mp3
    • Pravdy a mýty o joint stereuať už se o tom chcete s někým hádat, nebo jenom vědět, jak svůj encoder co nejlépe nastavit, rozhodně byste si předtím měli tento vyčerpávající článek o joint stereu přečíst.
   • OGG„Nástupce“ mp3 je kvalitnější (tedy zejména v nižších bitrate), univerzálnější a zcela otevřený (bez patentu). Bohužel jeho hw a sw podpora se zlepšuje pouze pozvolna a tak má mp3 stále bezpečně navrch. Takový Linux mezi kodeky =)
    • Vorbis Tools (v1.0.1 download pro Woggna a download page pro unixové systémy)Vorbis Tools je soubor prográmků, s jejichž pomocí můžete dělat základní operace s ogg soubory – kódovat, dekódovat, tagovat, ap. Zatímco u mp3 si musíte vybrat program, který bude do mp3 kódovat nějakým svým algoritmem (např. LAME), pro ogg afaik existují pouze Vorbis Tools.
    • oggdropXPd (download) – pokročilá verze grafického rozhraní pro Vorbis Tools (knihovny jsou již zakompilovány v programu). Největší využití nachází samozřejmě v kódování do oggu, ale je to i schopný dekodér a přehrávač.
   • WMAneexistuje asi softwarový produkt, ke kterému by nebyla Microsoftí „alternativa“ 😉 Ta se v tomto případě jmenuje Windows Media Audio a od ostatních ztrátových kodeků se liší v několika drobnějších detailech: má maximální podporu v prostředí OS Windows (kódování, přehrávání) a podpora v ostatních komerčních produktech (např. mp3 playery) je taktéž velmi dobrá, .wma soubory jsou přísněji copyrightově chráněny (bývají větší problémy s přehrátím/překonvertováním) a o chlup hůře se taguje. Kvalitou ve většině srovnávacích testů také zůstává za mp3 i oggem (záleží taky na tom, kdo zrovna dělal patřičný srovnávací test .), ale nejedná se o žádný významný rozdíl. Celkově vzato to není špatný kodek, ale doporučuji nepoužívat (myslím neencodovat s ním), pokud pro to nemáte nějaký speciální důvod.
  • bezztrátové
   • FLACaneb. Free Losseless Audio Codec. Podporuje asi nejvíce platforem (např. i BeOS, OS/2 a Amigu) a z bezztrátových kodeků by měl být díky své otevřenosti nejvyvinutější. Otoh je to kodek celkem nový, takže co se týče jeho podpory u třetích stran a rozšířenosti, viděl bych to spíše jako u oggu – ještě ve vývinu.
   • Monkey’s Audiopod Windows celkem rozšířený formát, ale jiné platformy nepodporuje. Soubory vytvořené v Monkey’s Audio mají příponu .ape. Při instalaci jejich softwaru si můžete zvolit, zda chcete nainstalovat také plugin pro Winamp.
 3. Programy pro tagování, katalogizaci, apod.
  • Tag&Rename (v3.1.7 download) – v současnosti asi nejpropracovanější program na tagování všeho s výjimkou městských fasád a vagónů metra. Podporuje tedy .mp3 (id3 tagy všech verzí), .ogg, Windows Media cokoliv, .ape (v1 i v2), kodeky od Apple (.m4*, .mp4), atd. … Podporuje freedb a allmusic.com, vytváří seznamy na základě templatů, které si můžete libovolně upravovat, přejmenovává soubory s tím, že můžete libovolné výrazy nahrazovat jinými, stahuje texty k písním (lyrics), album art, atd., prostě vše co můžete i nemůžete potřebovat. Pokud si program nezakoupíte nebo jinak neochočíte, můžete si užívat jeho trial verzi pouze po dobu 30ti dní.
  • UltraTaggercelkem slušný program na tagování mp3, pro které má ucházející zásobu všech možných funkcí (podpora všech verzí id3 samozřejmostí, kapitalizace písmen, vytváření seznamů a playlistů, přejmenovávání, atd.). Bohužel jeho vývoj se zřejmě zastavil a tak v současné době lze nalézt i lepší programy na tagování mp3. Ale pokud chcete otagovat jenom pár (desítek GB 😉 mp3ek a jednoduché ovládání, může být UltraTagger volbou pro Vás.
  • MP3BookHelperopen-sourcový multitag. Podporuje .mp3 (id3v1 i v2), .ogg, .speex, .flac, umí přejmenovávat, vytvářet .nfo soubory, ověřovat soubory aj.
 4. Ostatní programy pro univerzální použití
  • mp3cue (v0.94 download) – Winamp plugin pro načítání a vytváření cue sheetu ve Winampu (cue sheet = soubor, který virtuálně rozděluje jeden hudební soubor na více částí / tracků – jsou v něm obsaženy názvy skladeb a jejich pozice -tj. čas, kdy začínají- v souboru)
  • musiCutter (v0.7.1 download) – program na rozdělování a spojování .mp3 a .ogg
 5. Další websites, kde můžete získat (mnohem 8) více informací
Posted on Únor 28, 2010 at 13:59 by admin · Permalink
In: praxe · Tagged with: 

Dva komentáře

Subscribe to comments via RSS

 1. Written by Kamil
  on 12. 6. 2010 at 15:59
  Permalink

  Existuje také nějaký soft který umí „grabovat“ opačně? Mám starší věž od Panasonicu. Hraje výborně, ale neumí mp3. Jen klasický audio formát CD. A teď mi vlastně dochází že ani nevím v jakém formátu jsou vlastně tracky na „klasickém“cd.

 2. Written by admin
  on 26. 6. 2010 at 14:22
  Permalink

  Do klasického CD formátu (tzv. CDDA – zvuk je uložen ve formátu PCM 44.1kHz, ale to není vůbec podstatné) uložíte libovolný zdroj hudby v jakémkoli vypalovacím programu – stačí zvolit „audio CD“ a požadované soubory (třeba MP3 tam přetáhnout). vypalovací software vše zařídí.
  Mnohem lepším řešením však je pořídit kvalitní externí zvukovku, vynikající dlouholeté zkušenosti jsou s EDIROL UA-1EX (potažmo s jeho nástupcem)

Subscribe to comments via RSS

Leave a Reply