Absolutní hodnocení sluchátek na www.sluchatka.net

Pro snadnou orientaci mezi sluchátky, zavedl eshop www.sluchatka.net v nedávné době absolutní hodnocení parametrů sluchátek na škále 0-10. Má to výhodu v jednoduchosti a velmi snadné porovnatelnosti těchto údajů. Pro to, aby však hodnocení posloužilo svému účelu, je nutné jej správně interpretovat.

Sennheiser HD 555

Sennheiser HD 555

Příklad hodnocení sluchátek Sennheiser HD 555:

  • Zvuk celkově: 7.5
  • Pohodlí: 10
  • Izolace zvuku: 1
  • Přesnost projevu: 7
  • Přidané množství basů: 4
  • Vhodnost použití na doma: 10
  • Vhodnost použití na ven: 0
  • Hmotnost, velikost, skladnost: 3

Zejména je nutné si uvědomit, že „více neznamená vždy lépe„. Každému je asi vcelku jasné, že parametr „hmotnost“ je určitě lepší co nejnižší. Zmatky ale můžou nastat u jiných veličin.

Např. „přidané množství basů“  je kontroverzní veličina a pro většinu posluchačů bude optimální pohybovat se někde v první polovině rozsahu. Naopak mladý hiphoper či milovník elektronických stylů typu dnb bude zřejmě toužit po vysoké hodnotě. Zajimavé je, že v podstatě platí nepřímá úměra mezi přesností projevu a množstvím basů – takže obecně by se dalo říci, že pro běžného posluchače jsou optimální obě tyto hodnoty někde okolo středu škály, zatímco audiofil bude toužit po přiblížení k extrému basy-0, přesnost 10 a naopak zmiňovaný hiphoper bude tíhnout spíš k sluchátkům typu basy-10, přesnost-0.

Dále hodnocení nebere v potaz cenu sluchátek, takže je velmi důležité hodnocení vždy vzhledem k ceně vztáhnout. Příklad: hodnocení zvuku 7 u sluchátek za 1500kč by byl fantastický výsledek, který nemá obdoby, naopak u sluchátek za 8tis kč, by to byl jen průměr.

No, a nakonec je potřeba mít na paměti, že jakékoli hodnocení sluchátek je výsostně závislé na posouzení hodnotícího, takže vůbec nemá obecnou platnost. Každý člověk je jiný a potřebuje sluchátka k odlišnému účelu – proto nelze jakékoli zjednodušené hodnocení brát příliš na velkou váhu.

Doufám, že se vám díky tomuto článku podaří lépe se v parametrech zorientovat.

Posted on Květen 5, 2010 at 12:38 by admin · Permalink
In: recenze a testy, teorie

Leave a Reply