Co to je headset

 

Poslední dobou najdete na většině in-ear sluchátek „iphone headset“. Vývoj směřuje k tomu, že časem bude headset naprosto na všech prodávaných in-ear sluchátkách. Proč nám to výrobci dělají, a co to vlastně ten headset je?

Headset je miniaturní zařízení, zabudované do kabelu sluchátek. Na venek se  vpodstatě nijak neprojevuje, poznáte jej na sluchátkách jen na základě dvou věcí: a/ sluchátka jsou vybavena TRRS jackem (čtyři kontakty namísto klasických tří)

b/ na kabelu sluchátek v oblasti krku je miniaturní „krabička“ s otvůrkem pro mikrofon a jedním či více ovládacími tlačítky.

Účelem tohoto headsetu je umožnění hlasové komunikace při telefonním hovoru + nějaké základní ovládání přehrávače. Celé kouzlo spočívá v tom, abyste během normálního použití vůbec nemuseli sahat na mobilní telefon, který je ukryt pěkně v kapse. Mikrofon zajistí to, že můžete mluvit s protistranou. Ovládacím tlačítkem pak příjmete a zavěsíte hovor. Pokud zrovna žádný hovor neprobíhá, pak je možné ovládacím tlačítkem pausovat hudbu, či dvouklikem se přesunout na další track.

V ideálním světě je logické tímto headsetem vybavit veškerá sluchátka, u kterých se dá předpokládat použití s mobilním telefonem či počítač, protože:

Jednotlačítkový headset

Bohužel, nic není uplně ideální. Jak asi čekáte, může nastat problém s kompatibilitou. A v praxi bohužel nastává často. Týká se to hlavně mobilních telefonů, které používají také čtyřpólový TRRS jack, který používá jiné schéma zapojení. Hlavní zdroj probému je v tom, že asi 20let existoval standard, který definoval určité pořadí pinů u čtyřpólového jacku a v roce 2007 přišel iPhone se zapojením opačným. A Apple má takovou trží sílu, že dnes prakticky všechny headsety používají právě jeho „standard-nestandard“. A asi těžko se někdo může divit Nokii a dalším výrobcům, že nejsou příliš ochotny 20let zaběhnutý standard měnit. V poslední době se však zdá, že i Nokia, Samsung a další podlehly a vydávají nové telefony kompatibilní s iPhone.

Headset je tak malý, že si jej skoro nevšimnete

U normálního přehrávače, který jako výstup používá obyčejný třípólový TRS jack (prakticky jakýkoliv přehrávač vyjma mobilů) žádný problém nastat nemůže.

Ohledně kompatibility lze ve stručnosti říci následující:

  1. Jednotlačítkový headset funguje u všech modelů Apple (iPhone, iPad atd..). Dále s většinou HTC, Samsung, BlackBerry, LG a Motorola
  2. Třítlačítkový headset funguje totožně jako jednotlačítkový. Navíc má tlačítka hlasitosti, jejichž funkčnost je ale velmi omezena na pár telefonů. Většinou jsou tato tlačítka funkční u Apple přístrojů. Ale poslední dobou se začínají objevovat i třítlačítkové headsety plně funkční s některými Android telefony. Více viz článek Kompatibilita třítlačítkového ovládání.
  3. Žádný headset většinou nefunguje  s modely Nokia, Sony Ericsson a se staršími Samsungy (Galaxy S1 a starší). Pro tyto modely je potřeba zakoupit speciální adapter a headset bude funkční.
  4. Jakýkoli headset bude vždy funkční (pouze zvuk) s jakýmkoli „normálním“ MP3 přehrávačem (bez funkcí mobilu).
  5. Podrobné informace vč. (neúplného) seznamu kompatibilních a nekompatibilních modelů naleznete v tomto podrobnějším článku.
Posted on Listopad 24, 2011 at 18:50 by admin · Permalink
In: Nezařazené

Leave a Reply