Dotaz: odolná in-ear sluchátka (současné Sony mi vydržey „jen“ 3 roky)

Dotaz od zákazníka emailem: Dobrý den, chci se zeptat kterou značku by jste mi doporučily pro „přenosná sluchátka (špunty)“ neboť jsem si před 3 lety kupoval za 1590,- SONY MDR-EX85LP/B sluchátka do uší, kde vychvalovali kvalitní zvuk atd. …. měli pravdu až na spolehlivost, před týdnem přestal hrát pravý reproduktor 🙁 a to jsem si myslel že SONY je top značka (i jsem je dával do ochranného pouzdra), hrozně mně zklamali, tak se poohlížím po jiné značce, která je vyhlášená jako kvalitou ?…..neboť už nevěřím dnešní elektronice…
Děkuji
S pozdravem
Petr H.

Odpověď: Dobrý den,
asi Vás budu muset zklamat – nepočítejte u jakýchkoli špuntů s delší výdrží, než Vašich sony.

na 99% se Vám poškodil kabel (nejčastěji přímo u konektoru), což je naprosto nevyhnutelná věc – není otázka zda to nastene, ale pouze otázka kdy (když se k nim budete chovat špatně, tak za několik málo měsíců, při velmi slušeném zacházení mohou vydržet i mnoho let). Tři roky je na kabel špuntů solidní výdrž a svědčí o celkem rozumném zacházení. Pokud byste si vyloženě dával na citlivá místa extra pozor, pak mohou vydržet třeba i deset let.
Nyní musím říci, že pokud skutečně máte poškozen kabel u konektoru jack (95%), pak je oprava vcelku triviální, my za ni účtujeme 300kč.

Výrobci zkouší všechno možné, aby životnost kabelu prodloužili. V praxi se však ukazuje, že to má pramalý význam a nakonec výdrž sluchátek (kabelu) záleží hlavně na zacházení s nimi. Např. firmy Etymotic či Shure dávají so kabelů svých sluchátek kevlarové vlákno, jiné přístupy jsou např. v opatření kabelu textilním opletem atp. Ve výsledku však životnost těchto nejkvalitnějších kabelů není o moc větší než základní kablíky. Někdy se dokonce ukazuje jako trvanlivější kabel spíše tenký, jednoduchý, avšak ohebnější, než kabel tlustý, pevný, avšak neohebný.

Chcete-li sluchátka s dlouhou životností, tak v první řadě je potřeba dávat na kabel velký pozor (osobně vždy přehrávač v kapse držím tak, aby kablík vedl zcela rovně a žádná sluchátka se mi nikdy nepokazila. některé kusy již mám více jak 10 let).
Další řešení jsou:
– Kevlarové vlákno – např. zn. Etymotic a Shure (v praxi moc význam nemá…)
– dělený kabel (nejvíce namáhaná část je u konektoru, v tomto příadě se však nachází na prodlužovačce, která se v případě závady jednoduše vymění)- většina modelů Jays.
– kompletně vyměnitelný kabel – toto je jediný způsob, jak sluchátka učinit skutečně věčnými. V případě závady je možné kabel kompletně vyměnit a sluchátka se tak stávají skutečně téměř nezničitelnými. Bohužel mnoho výrobců taková sluchátka nenabízí. momentálně pouze Shure (model SE215 a výše) a Sleekaudio. Žádné jiné řešení nedokáže věčnost sluchátek zajistit.

S pozdravem,
Adam Perutka.

Posted on Prosinec 4, 2011 at 17:11 by admin · Permalink
In: Nezařazené

Dva komentáře

Subscribe to comments via RSS

 1. Written by Trebus
  on 4. 12. 2011 at 20:52
  Permalink

  Sluchátka s vyměnitelným kabelem jsou ještě Sennheiser IE 8, sám je vlastním.

 2. Written by admin
  on 6. 12. 2011 at 16:36
  Permalink

  Ano, máte pravdu. avšak ie8 se již nevyrábí (násupce snad bude mít také vyměnitelný kabel). a hlavně to je model s velice špatným poměrem kvalita/cena, takže bych jej vůbec nedoporučoval zvažovat.

Subscribe to comments via RSS

Leave a Reply